abc

abc 2011: about painting

07 - 11 Sep 2011

abc - art berlin contemporary
about painting
7 - 11 September 2011

Mikael Andersen: Fritz Bornstück
Andersen's Contemporary: Simon Dybbroe Møller
Andrae Kaufmann: Sara Sizer
Andréhn-Schiptjenko: Toni Matelli
Paul Andriesse: Marlene Dumas / Natasja Kensmil
Arndt: Thomas Hirschhorn
Arratia, Beer: Pablo Rasgado
Art: Concept: Ulla von Brandenburg
Catherine Bastide: Cieslik und Schenk / Josh Smith
Guido W. Baudach: André Butzer / Thilo Heinzmann
Bo Bjerggaard: Per Kirkeby
Isabella Bortolozzi: Stephen G. Rhodes
BQ: Alexandra Bircken
Daniel Buchholz: Jochen Klein
Buchmann: Daniel Buren
Cabinet: Lutz Bacher
Campoli Presti: Liz Deschenes / Scott Lyall
Gisela Capitain: John Stezaker
Carlier | Gebauer: Przemek Matecki
Charim Ungar Berlin / Charim Wien: Valie Export
Chert: Hannah James
Mehdi Chouakri: John M. Armleder / Hans-Peter Feldmann
Contemporary Fine Arts: Peter Böhnisch
Galerie Crone: Georg Karl Pfahler
Croy Nielsen: Andy Boot
Dépendance: Benjamin Saurer
Anselm Dreher: Heimo Zobernig
Eigen+Art: Matthias Weischer
Frank Elbaz: Julije Knifer
Exile: Katharina Marszewski
Isabelle van den Eynde: Ramin Haerizadeh & Rokni Haerizadeh
Konrad Fischer: Hans-Peter Feldmann
Thomas Flor: Chris Reinecke
Fonti: Birgit Megerle
Carl Freedman: Michael Fullerton
Cinzia Friedlaender: Vincent Vulsma / JD Williams
Gebr. Lehmann: Eberhard Havekost
Bärbel Grässlin: Günther Förg
Barbara Gross: Katharina Grosse
Karin Guenther: Claudia und Julia Müller
Michael Haas: Uwe Lausen
Harris Lieberman: Matthias Dornfeld
Herald St: Josh Brand
Max Hetzler: André Butzer
Andreas Huber: Daniel Lergon
i8: Olafur Eliasson
Michael Janssen: Gianfranco Baruchello
Johnen: Michal Budny
Annely Juda: Alan Charlton
Kadel Willborn: Shannon Bool
Kamm: Bernd Ribbeck / Annette Kisling
Casey Kaplan: Julia Schmidt
Georg Kargl: Markus Schinwald
Karma International: Pamela Rosenkranz
Kaufmann Repetto: Latifa Echakhch
Kicken: Jitka Hanzlová
Kienzle Art Foundation: Josef Kramhöller
Klemm's: Gwenneth Boelens
Klosterfelde: Matt Mullican / Kay Rosen / Vibeke Tandberg
Helga Maria Klosterfelde Edition: Kay Rosen
Leo Koenig Inc.: Tony Matelli
Johann König: Henning Bohl
KOW: Michael E. Smith
Krinzinger: Erik van Lieshout
Krobath: Esther Stocker
Tanya Leighton: David Diao
Long March Space: Liu Wei
Kate MacGarry: Florian Meisenberg
Mai 36: Matt Mullican
Gió Marconi: Dasha Shishkin / Andreas Slominski
Mary Mary: Aleana Egan
Christine Mayer: Aribert von Ostrowski
Mayer Kainer: Lucie Stahl
Meyer Riegger: Katinka Bock / Julia Schmidt / Gabriel Vormstein
Mezzanin: Michael Hakimi
Francesca Minini: Simon Dybbroe Møller
Monitor: Adam Avikainen
Jan Mot: Rineke Dijkstra
Neu: Sergej Jensen / Gedi Sibony / Andreas Slominski
Neue Alte Brücke: Wolfgang Breuer
Neugerriemschneider: James Benning / Elizabeth Peyton
Franco Noero: Andrew Dadson
Nordenhake: Ann Edholm
Nosbaum & Reding: Christoph Meier
Giti Nourbakhsch: Matias Faldbakken
Peres Projects: Joe Bradley
Gregor Podnar: Goran Trbuljak
Tanja Pol: Florian Meisenberg
Produzentengalerie: Ulla von Brandenburg
PSM: Thomas Chapman
RaebervonStenglin: Alexander Wagner
Raster: Rafal Bujnowski
Aurel Scheibler: Wolfgang Betke
Esther Schipper: Ceal Floyer
Micky Schubert: Gerda Scheepers
Thomas Schulte: Michael Müller
Gabriele Senn: Michael Riedel
September: Henry Kleine
Suzy Shammah: Florian Schmidt
Sies + Höke: Florian Slotawa
Sommer & Kohl: Tony Just
Sprüth Magers: Thomas Scheibitz
Standard (Oslo): Alex Hubbard
Stevenson: Serge Alain Nitegeka
Jacky Strenz: Lin May
Supportico Lopez: Michael Dean
T293: John Henderson
Team: Chris Vasell
The Third Line: Abbas Akhavan
Barbara Thumm: Anna Oppermann
Sassa Trülzsch: Markus Zimmermann
VW (VeneKlasen/Werner): Enrico David
Vidal Cuglietta: Zin Taylor
Ursula Walbröl: Dierk Schmidt
Wentrup: Miriam Böhm
Wolfgang Werner: Almut Heise / André Thomkins
Barbara Wien Wilma Lukatsch: Haegue Yang
Jocelyn Wolff: Katinka Bock / Elodie Seguin
Alex Zachary: Amelie von Wulffen
Zak | Branicka: Pawel Ksiazek
Zeno X: Johannes Kahrs
Zero...: Cezary Bodzianowski / Gedi Sibony
Zink: Rosilene Luduvico
 

Tags: Abbas Akhavan, John M. Armleder, Adam Avikainen, Lutz Bacher, Gianfranco Baruchello, James Benning, Wolfgang Betke, Alexandra Bircken, Katinka Bock, Cezary Bodzianowski, Gwenneth Boelens, Henning Bohl, Miriam Böhm, Peter Böhnisch, Shannon Bool, Andy Boot, Joe Bradley, Josh Brand, Ulla von Brandenburg, Wolfgang Breuer, Michal Budny, Rafal Bujnowski, Daniel Buren, André Butzer, Thomas Chapman, Alan Charlton, Andrew Dadson, Enrico David, Michael Dean, Liz Deschenes, David Diao, Rineke Dijkstra, Matthias Dornfeld, Marlene Dumas, Latifa Echakhch, Ann Edholm, Aleana Egan, Olafur Eliasson, Valie Export, Matias Faldbakken, Hans-Peter Feldmann, Ceal Floyer, Günther Förg, Michael Fullerton, Katharina Grosse, Rokni Haerizadeh, Michael Hakimi, Jitka Hanzlová, Eberhard Havekost, Thilo Heinzmann, John Henderson, Thomas Hirschhorn, Alex Hubbard, Hannah James, Sergej Jensen, Tony Just, Johannes Kahrs, Natasja Kensmil, Per Kirkeby, Jochen Klein, Julije Knifer, Uwe Lausen, Daniel Lergon, Erik van Lieshout, Rosilene Luduvico, Scott Lyall, Katharina Marszewski, Przemek Matecki, Tony Matelli, Lin May, Birgit Megerle, Christoph Meier, Florian Meisenberg, Michael Müller, Matt Mullican, Simon Dybbroe Møller, Serge Alain Nitegeka, Anna Oppermann, Aribert von Ostrowski, Elizabeth Peyton, Georg Karl Pfahler, Pablo Rasgado, Stephen G. Rhodes, Bernd Ribbeck, Michael Riedel, Kay Rosen, Pamela Rosenkranz, Benjamin Saurer, Gerda Scheepers, Thomas Scheibitz, Markus Schinwald, Julia Schmidt, Dierk Schmidt, Florian Schmidt, Elodie Seguin, Dasha Shishkin, Gedi Sibony, Andreas Slominski, Florian Slotawa, Josh Smith, Michael E. Smith, Lucie Stahl, John Stezaker, Esther Stocker, Vibeke Tandberg, Al Taylor, André Thomkins, Goran Trbuljak, Chris Vasell, Gabriel Vormstein, Vincent Vulsma, Alexander Wagner, Liu Wei, Matthias Weischer, Amelie von Wulffen, Haegue Yang, Markus Zimmermann, Heimo Zobernig