abc

abc 2015

17 - 20 Sep 2015

abc
art berlin contemporary
17-20 September 2014

participating galleries | exhibiting artists:

Aanant & Zoo | Max Schaffer
Andréhn-Schiptjenko | Annika Larsson
annex14 / Galerie Nordenhake | Michał Budny
Antenna Space | Li Ming
Arndt | Marin Majić
ASPN | Grit Hachmeister
Athr | Sara Abu Abdullah, Abdullah Al Othman, Nasser Al Salem
Avlskarl | Ester Fleckner
Galerie Guido W. Baudach | Björn Dahlem, Philipp Modersohn
Johan Berggren Gallery | Veit Laurent Kurz
Bischoff Projects | He Xiangyu
Blain|Southern | Marius Bercea
Bourouina | Daniel Grüttner
BQ | Carina Brandes
Brand New Gallery | Josh Reames
Buchmann Galerie | Wilhelm Mundt
Galerie Luis Campaña | Helene Appel, Simon Logan
Capitain Petzel | Natalie Czech, Robert Heinecken, Matt Mullican
carlier | gebauer | Caroline Mesquita
Charim Galerie | Dorit Margreiter
Chert | Ruth Wolf-Rehfeldt
Mehdi Chouakri | Saâdane Afif, N. Dash, Luca Trevisani
Contemporary Fine Arts | Günther Förg (aus der Sammlung Gundlach), Gerd Rohling, Gert und Uwe Tobias
Croy Nielsen | Mandla Reuter
Cydonia | Julieta Aguinaco, Michael Just
Delmes & Zander | Type 42 (Anonymous)
Dittrich & Schlechtriem | Julian Charrière
Duve | Iris Touliatou
Galerie Eigen + Art | Lada Nakonechna
Ellis King | Lydia Ourahmane
Daniel Faria Gallery | Iris Häussler
Selma Feriani Gallery | Nidhal Chamekh
fiebach, minninger | Felix Kultau
Konrad Fischer Galerie | Peter Buggenhout
Future Gallery | Constant Dullaart
José García, México | Heather Guertin
Grimmuseum | Merete Vyff Slyngborg
Barbara Gross Galerie / Galerie Karin Guenther | Michaela Melián
Galerie Jochen Hempel | Benjamin Bergmann
Johnen Galerie / Esther Schipper | Martin Boyce, Jean-Pascal Flavien, Ryan Gander, Ari Benjamin Meyers
Galerie Martin Janda / neugerriemschneider | Július Koller, Rirkrit Tiravanija
Kewenig | Marcelo Viquez
Klemm ́s | Alexej Meschtschanow
Helga Maria Klosterfelde Edition | Matt Mullican
KM | Tillmann Terbuyken
Galerie Koal | Jeanno Gaussi
Christine König Galerie | Toni Schmale
König Galerie | Jorinde Voigt, Alicja Kwade
KOW | Alice Creischer
Kraupa-Tuskany Zeidler | Florian Auer
Krobath | Esther Stocker
Galerie Bernd Kugler | Tobias Hantmann
Kwadrat | Tobias Dostal
Galerie Gebr. Lehmann | Tilman Hornig
Wilfried Lentz | Giorgio Andreotta Calò, Matts Leiderstam
alexander levy | Felix Kiessling
Loock Galerie | Jonathan VanDyke
Magician Space | Li Jinghu
Magician Space / neugerriemschneider | Ai Weiwei
Daniel Marzona | Johannes Wald
Galerie Hans Mayer / Stevenson | Zander Blom
Galerie Max Mayer | Sarah Kürten
Meyer Riegger | Katinka Bock
Meyer Riegger / Galerie Barbara Weiss | John Miller
Múrias Centeno | Max Ruf
Galerie nächst St. Stephan Rosemarie Schwarzwälder | Luisa Kasalicky
Galerie Tobias Naehring | Wilhelm Klotzek, Lukas Quietzsch
Galerie Neu | Karl Holmqvist, Yngve Holen
neugerriemschneider | Keith Edmier, Simon Starling, Pae White
Neumeister Bar-Am | Kate Cooper
Galerie Georg Nothelfer | Jan Voss
Peres Projects | Marinella Senatore
Galeria Plan B | Alexandra Croitoru
Polansky Gallery | Lukáš Karbus
Produzentengalerie | Felix Droese
PSM | Marilia Furman
Rotwand | Mathilde ter Heijne
Galerie Nikolaus Ruzicska / Schwarz Contemporary | Henrik Eiben
Deborah Schamoni | Justin Almquist
Aurel Scheibler | Jonathan Bragdon
Dorothea Schlueter | Axel Loytved
Galerie Thomas Schulte | Iris Schomaker
Gabriele Senn Galerie | Cäcilia Brown
Sies + Höke | Federico Herrero
Société | Société
Sperling | Thomas Geiger
Spinello Projects | Agustina Woodgate
Sprüth Magers | Lizzie Fitch, Ryan Trecartin
Gallery Taik Persons | Mikko Rikala
Galerie Elisabeth & Klaus Thoman | Florin Kompatscher
Galerie Barbara Thumm | Simon Cantemir Hausì
Steve Turner | Ivan Comas
unttld contemporary | Sofia Goscinski
Galerie Tanja Wagner | Grit Richter
Weingrüll | Benjamin Appel
Galerie Fons Welters | Taocheng Wang
Barbara Wien | Luca Frei
xavierlaboulbenne | Anton Stoianov
Evelyn Yard | Trevor Shimizu
Zak | Branicka | Marlena Kudlicka
 

Tags: Saâdane Afif, Justin Almquist, Benjamin Appel, Helene Appel, Florian Auer, Marius Bercea, Benjamin Bergmann, Zander Blom, Katinka Bock, Martin Boyce, Jonathan Bragdon, Carina Brandes, Michał Budny, Peter Buggenhout, Giorgio Andreotta Calo, Julian Charrière, Alice Creischer, Alexandra Croitoru, Natalie Czech, Björn Dahlem, N. Dash, Felix Droese, Constant Dullaart, Keith Edmier, Henrik Eiben, Lizzie Fitch, Jean-Pascal Flavien, Jean Pascal Flavien, Ester Fleckner, Günther Förg, Luca Frei, Ryan Gander, Jeanno Gaussi, Heather Guertin, F.C. Gundlach, Grit Hachmeister, Tobias Hantmann, Simon Cantemir Hausi, Mathilde ter Heijne, Robert Heinecken, Federico Herrero, Yngve Holen, Karl Holmqvist, Tilman Hornig, Michael Just, Lukáš Karbus, Luisa Kasalicky, Július Koller, Florin Kompatscher, Sarah Kürten, Veit Laurent Kurz, Alicja Kwade, Annika Larsson, Matts Leiderstam, Dorit Margreiter, Michaela Melián, Alexej Meschtschanow, Caroline Mesquita, John Miller, Li Ming, Philipp Modersohn, Matt Mullican, Wilhelm Mundt, Lada Nakonechna, Mandla Reuter, Gerd Rohling, Max Ruf, Iris Schomaker, Marinella Senatore, Trevor Shimizu, Simon Starling, Esther Stocker, Anton Stoianov, Rirkrit Tiravanija, Iris Touliatou, Lizzie Fitch/ Ryan Trecartin, Ryan Trecartin, Luca Trevisani, Type 42 (anonymous), Jonathan Vandyke, Marcelo Viquez, Jorinde Voigt, Jan Voss, Johannes Wald, Ai Weiwei, Ai Weiwei, Pae White, Ruth Wolf-Rehfeldt, He Xiangyu