Biennale of Sydney

16th BIENNALE OF SYDNEY 2008

18 Jun - 07 Sep 2008

16th BIENNALE OF SYDNEY
Revolutions, Forms That Turn
18 June - 7 September 2008

Artistic director:
Carolyn Christov-Bakargiev

Artists:
Emanuel Andel, Christian Gützer
Jerry Abrams
Vernon Ah Kee
aiPotu
Allora & Calzadilla
Francis Alÿs
Ayreen Anastas and Rene Gabri
James Angus
Ibon Aranberri
Micol Assaël
Pedro Barateiro
Thomas Bayrle
Richard Bell
Hans Bellmer
Gordon Bennett
Christopher Bennie
Tamy Ben-Tor
Lene Berg
Joseph Beuys
Thomas Bock
Mark Boulos
Atelier Bow-Wow and Dan Graham
Christophe Bruno
Christoph Buchel
Chris Burden
Gerard Byrne
John Cage
Alexander Calder
Barbara Campbell
Janet Cardiff
Janet Cardiff and George Bures Miller
Agustin Victor Casasola
Maurizio Cattelan
Paul Chan
Chen Xiaoyun
Gianni Colombo
Attila Csörgő
Damp with Kresna Cameron, Chad Creighton, Nicole Foreshew, Moses Gibson, Nadia Itaywi, Glen Pilkington, Marika Smith and Christian Thompson
Destiny Deacon and Virginia Fraser
Guy Debord
Caroline Delieutraz & Albertine Meunier
Jeremy Deller
Simon Denny
Ben Dierckx
Mark Dion
Emory Douglas
Marcel Duchamp
Sam Durant
Olafur Eliasson
VALIE EXPORT
Matias Faldbakken
Geoffrey Farmer
Harun Farocki and Andrei Ujica
Lara Favaretto
Leon Ferrari
Yevgeniy Fiks
Family Filter: Jonah Brucker-Cohen, Tim Redfern and Duncan Murphy
Peter Fischli and David Weiss
Claire Fontaine
Jenny Fraser
Ryan Gander
Dora García
Ross Gibson
Simryn Gill
Liam Gillick
Shaun Gladwell
Dan Graham
Rodney Graham
Anawana Haloba
Abbie Hoffman
Rebecca Horn
Pierre Huyghe
I-Chen Kuo
Lucas Ihlein
Isidore Isou
Joan Jonas
Chris Joseph & Kate Pullinger
Brian Jungen
Ranbir Kaleka
Mary Kelly and Kelly Barry
William Kentridge
Yves Klein
Anastasia Klose
Jannis Kounellis
Balang Kubarrku
Jaroslaw Kujda, Mariusz Jura and Agnieszka Kujda
Bari Kumar
Jin Kurashige
Marcellvs L.
Rosemary Laing
Richard Larter
Tim Lee
Klara Liden
Long March Project
Renata Lucas
Adolf Luther
Len Lye
Nalini Malani
Kasimir Malevich
Man Ray
Piero Manzoni
Anna Maria Maiolino
Gordon Matta-Clark
Tommy McRae
David Medalla
Mario Merz
Mario Merz and Marisa Merz
Darius Mikšys
Tina Modotti
Tracey Moffatt and Gary Hillberg
Laszlo Moholy-Nagy
Archie Moore
TV Moore
Reinhard Mucha
Saburo Murakami
Doreen Reid Nakamarra
Bruce Nauman
Ahmet Ögüt
Helio Oiticica and Neville D'Almeida
Yoko Ono
Raquel Ormella
Giulio Paolini
Cornelia Parker
Mike Parr
Giuseppe Penone
Dan Perjovschi
Lia Perjovschi
Georgy Petrusov
Paul Pfeiffer
Susan Philipsz
Giuseppe Pinot-Gallizio
Adrian Piper
Michelangelo Pistoletto
Ana Prvacki
Pushwagner
Qiu Anxiong
Michael Rakowitz
Stuart Ringholt
Aleksandr Rodchenko
Julie Rrap
Luigi Russolo
Natascha Sadr Haghighian
Sharmila Samant
Hans Schabus
Carolee Schneemann
Tony Schwensen
Seong-youn Kim
Gregory Shakar
Robert Smithson
Michael Snow
Nedko Solakov
Jesus Rafael Soto
SquatSpace
Stanza
Vivan Sundaram
Emily Sundblad
Atsuko Tanaka
Vibeke Tandberg
Javier Téllez
theweathergroup_U
Miroslav Tichý
Slavko Tihec
Jean Tinguely
Tommy Trantino
Luca Trevisani
UBERMORGEN.COM, PAOLO CIRIO, ALESSANDRO LUDOVICO
Steve Van den Bosch
Viktor Vasarely
Richard Vickers
Clemens von Wedemeyer
Peter Watkins
Lawrence Weiner
Robert Willim & Anders Weberg
Gil Joseph Wolman

 

Tags: Francis Alÿs, Ayreen Anastas, James Angus, Qiu Anxiong, Ibon Aranberri, Micol Assaël, Pedro Barateiro, Thomas Bayrle, Richard Bell, Hans Bellmer, Tamy Ben-Tor, Gordon Bennett, Lene Berg, Joseph Beuys, Mark Boulos, Atelier Bow-Wow, Christoph Büchel, Chris Burden, Gerard Byrne, John Cage, Alexander Calder, Allora & Calzadilla, Janet Cardiff, Maurizio Cattelan, Paul Chan, Po-i Chen, Carolyn Christov-Bakargiev, Paolo Cirio, Gianni Colombo, Attila Csörgö, Destiny Deacon, Guy Debord, Jeremy Deller, Simon Denny, Mark Dion, Emory Douglas, Marcel Duchamp, Sam Durant, Helio Oiticica & Neville D’Almeida, Olafur Eliasson, Valie Export, Matias Faldbakken, Geoffrey Farmer, Harun Farocki, Lara Favaretto, León Ferrari, Yevgeniy Fiks, Claire Fontaine, Rene Gabri, Ryan Gander, Dora García, Simryn Gill, Liam Gillick, Shaun Gladwell, Rodney Graham, Dan Graham, Natascha Sadr Haghighian, Anawana Haloba, Rebecca Horn, Pierre Huyghe, Ou Jin, Joan Jonas, Brian Jungen, Ranbir Kaleka, Vernon Ah Kee, Mary Kelly, William Kentridge, Yves Klein, Jannis Kounellis, Marcellvs L, Marcellvs L., Rosemary Laing, Tim Lee, Klara Liden, Renata Lucas, Adolf Luther, Len Lye, Anna Maria Maiolino, Nalini Malani, Piero Manzoni, Gordon Matta-Clark, David Medalla, Mario Merz, Marisa Merz, Darius Miksys, Tina Modotti, Tracey Moffatt, Laszlo Moholy-Nagy, TV Moore, Ed Moses, Reinhard Mucha, Saburo Murakami, Bruce Nauman, Ahmet Ögüt, Hélio Oiticica, Yoko Ono, Raquel Ormella, Giulio Paolini, Cornelia Parker, Mike Parr, Giuseppe Penone, Dan Perjovschi, Lia Perjovschi, Paul Pfeiffer, Susan Philipsz, Adrian Piper, Michelangelo Pistoletto, M. Pistoletto, Ana Prvacki, Michael Rakowitz, Man Ray, Stuart Ringholt, Julie Rrap, Luigi Russolo, Hans Schabus, Carolee Schneemann, Tony Schwensen, Michael Snow, Nedko Solakov, Jesús Rafael Soto, Vivan Sundaram, Emily Sundblad, Vibeke Tandberg, Javier Téllez, Miroslav Tichy, Jean Tinguely, Luca Trevisani, Clemens von Wedemeyer, Lawrence Weiner, Fischli & Weiss, Chen Xiaoyun