Raster

Ballady i Romanse

04 Oct - 15 Nov 2008

© Tomasz Kowalski
BALLADY I ROMANSE

wernisaż: 4.10.2008, godz. 18:00 - 21:00, wystawa czynna do 15.11.2008

Olaf Brzeski
Tomasz Kowalski
Mulan

Zespół założony w 2007 roku przez Zuzannę Wrońską, współtwórczynię grupy Meble i klawiszowca tego zespołu. Potem dołączyła do niej Barbara Wrońska, wokalistka i liderka zespołu Pustki. Pierwszym wspólnym nagraniem, jeszcze jako Siostry Wrońskie, był utwór "Ballady i Romanse" na płycie "Broniewski" wydanej przez Raster (2005). Siostry same piszą teksty (Zuzanna), muzykę (wspólnie) i zajmują się produkcją (Basia). Obie są absolwentkami szkół muzycznych. Inspirują się polskimi pieśniarkami, teksty opisują zaś zwyczajne, często smutne sytuacje z życia ludzi wzięte. Używają dużo instrumentów analogowych, sprzętów domowych, ale wspierają się też przygotowanymi wcześniej podkładami. Na koncertach występują zawsze z "żywymi instrumantami" i wtedy do składu dołączają Grzegorz Śluz - perkusja (Pustki), Wojtek Makowski - gitara oraz Radek Łukasiewicz - gitara basowa.

Wystawa "Ballady i Romanse" zabiera nas w podróż w świat smutnych historii i groteski. Jej autorami są artyści wkraczający dopiero na scenę artystyczną, ale posługujący się wyrobioną wyobraźnią i charakterystycznym językiem. Wszyscy dzielą się z nami przyjemnościami i nieprzyjemnościami naracji. Opowiadanie historii przybiera tu jednak różne formy - piosenki, rysunków inspirowanych losami bohaterów kreskówek, pełnych detali obrazów czy wreszcie rzeźb walczących ze swoją własną formą.
"Starość nie radość, szczerość nie wartość" śpiewają Ballady i Romanse, opisując mimochodem trafnie aurę zebranych na wystawie prac. Fascynacja kruchością materii i sensu, ulotnością czasu i formy, poezją porażki, rozpadu i demolki łączy poszczególne prace. Zarazem ich autorzy są specjalistami w kreowaniu fikcji, sztuka zdaje się ich zajmować jako obszar wyrafinowanej - nomen omen - sztuczności. Nad pracami unosi się kasandryczna aura nieszczęścia, oto zbiór najdziwniejszych możliwych scenariuszy upadku, codziennych pułapek i kameralnych klęsk. Jednocześnie, to świat witalnej wyobraźni, która karmi się wymyślaniem tych groteskowych kalamburów.
Zestarzała galeria i ostatnie piętro starej czynszowej kamienicy stanowią bez wątpienia dobre tło dla takiej manifestacji. Niewiele tu rekwizytów współczesności, akcja zdaje się toczyć w równoległej, zakurzonej rzeczywistości, w starych kostiumach i krępujących ruchy pajęczych sieciach. Ludzkie figury przypominają zniekształcone nadmiernym użytkowaniem sprzęty. Wpisane w bezczasowe, cyrkowe pozy postaci z obrazów Kowalskiego czy zdeformowane, barokowe biusty Brzeskiego zamierają w najmniej spodziewanym momenciem tworząc bezstylowe hybrydy. Ballady i Romanse przygrywają sobie na domowych sprzętach - konewce z Ikei, starej cukiernicy i czajniku firmy Zelmer, Mulan używa długopisu i kredek, a całość układa się w pozornie naiwną balladę o romansie z upiorami ze starej szuflady.
Prace zgromadzone na wystawie powstały na przestrzeni kilku ostatnich lat. Rysunki Mulana pochodzą jeszcze z jego czasów szkolnych. Z kolei prace Tomasza Kowalskiego oraz piosenki Ballad i Romansów powstały w ostatnich miesiącach, niektóre z nich, specjalnie na wystawę w Rastrze. Zebrane w jednym czasie i miejscu są próbą ukazania szerszego kontekstu sztuki "zmęczonej rzeczywistością", jej odniesień do praktyk amatorskich, outsiderskich technik, sztuki domowej i tzw. "naiwnej", ale również jej swoistej muzykalności oraz referencji do klasycznych pojęć i tradycji akademickich.
Częścią projektu jest również debiutancka płyta Ballad i Romansów, która ukaże się nakładem Rastra pod koniec października. Jej premiera, uświetniona wspólnym koncertem z grupą The Complainer & The Complainers na strychu śródmiejskiej kamienicy przy Pankiewicza 3, jest zaplanowana na 25 października.

Olaf Brzeski
(ur. 1975 we Wrocławiu) - autor prac wideo, instalacji i rzeźb ceramicznych, twórca postaci fantastycznych, zafascynowany czarnymi charakterami i formami wykutymi w procesie przemocy. Absolwent Wydziału Rzeźby ASP we Wrocławiu (dyplom w roku 2000). Współpracuje z Galerią Czarna w Warszawie.

Tomasz Kowalski
(ur. 1984 w Szczebrzeszynie) - malarz, rysownik, jak również autor absurdalnych urządzeń trójwymiarowych. Pochodzi z artystycznej rodziny, a jego prace zdradzają sympatię do sztuki epok minionych. Aktualnie kończy studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie.

Mulan
(ur. 1981 w Biłgoraju) - autor obsesyjnych rysunków wykonywanych podczas lekcji w szkole podstawowej i zawodówce. Uczęszczał potem do Liceum Plastycznego w Zamościu, gdzie poznał m.in. Tomka Kowalskiego, który przygotował jego debiutancką wystawę w krakowskim Artpolu (2007). Obecnie studiuje rzeźbę na UMCS w Lublinie i poświęca swoje siły twórcze formom trójwymiarowym. Podobno mówi płynnie od tyłu, opracował nawet własny alfabet.
 

Tags: Olaf Brzeski, Tomasz Kowalski